نمایش نوار ابزار

آشنایی با طریقت

آشنایی با طریقت

اخذ طريقت با توبه شروع می شود . توبه بازگشت به خدای پاک و والا از اعمال ناروا و خلافكاريهای زشت می باشد.
توبه نوری است كه به لطف الهی و رحمت او پس از گمراهی ، در دل مؤمن درخشش پيدا می كند . توبه برای همه انسانها است و هيچكس از وسوسه شيطان و نفس و يا از غفلت از ياد خدا دور نخواهد بود . از اين رو بر هر انسانی توبه لازم است و واجب بودن آن در آيات زيادی از قرآن ذكر شده است . منجمله در آيه 1 سوره تحريم می فرمايد : ” يا ايها الذين آمنو توبو الی اللهِ توبهً نصوحاً ” ، ای مؤمنان به درگاه خداوند ، توبه ای خالصانه كنيد .

وقتی صحبت از توبه می شود بعضی افراد می گويند: ” بابا ما كه كاری نكرده ايم كه توبه بكنيم “. بقولی آنقدر منيت بر اينگونه افراد مستولی است كه نفسشان به آنها حتی اجازه ارزيابی کارهای خطای خودشان را نيز نمی دهد و يا به عبارتی به مصداق ضرب المثل معروف،اين افراد نمی دانند كه نمی دانند و لذا در جهل مركب می باشند. اينگونه افراد تصور می کنند که انسان حتماً بايستی قتل و يا غارتی انجام داده باشد که نيازمند توبه باشد. همين که خداوند را آنطوری که می بايست بشناسيم
نشناخته ايم به توبه نياز داريم.

فيض کاشانی می گويد:

زهر چه غير يار استغفرالله ز بود مستعار استغفرالله

دمی کان بگذرد بی ياد رويش از آن دم بی شمار استغفرالله

زبان کان تر به ذکر دوست نبود ز شرش الحذار استغفرالله

سرآمد عمر و يک ساعت ز غفلت نگشتم هوشيار استغفرالله

جوانی رفت و پيری هم سر آمد نکردم هيچ کار استغفرالله

حتی پيغمبر خدا (ص) كه معصوم بوده و خداوند بهشت را به وی وعده داده بود، در روز بارها به درگاه خداوند توبه كرده درخواست مغفرت می نمود.

انجام توبه و اجرای دستورات شريعت كه اصل اوليه طريقت می باشد باعث آمرزش انسان در نزد خداوند می گردد .

آيه 82 سوره طه میفرمايد: ” همانا من آمرزنده ام نسبت به آن كس كه توبه كند و مؤمن باشد و ازعمل صالح و هدايت برخوردار بماند “.

برای افرادی که توبه می کنند، خداوند در قرآن صراحتا اعلام می کند که گناهان اين افراد را به ثواب تبديل می کند.

در آيه 70 سوره فرقان آمده است: ” الا من تاب و امن و عمل عملا صالحا فاولئک يبدل الله سيئاتهم حسنات و کان الله غفورا رحيما ” يعنی: ” مردم در راه ضلالت و گمراهی هستند مگر کسانی که توبه کنند و ايمان بياورند و عمل صالح کنند، پس گناهان آنها را خداوند به ثواب تبديل می کند و خداوند بسيار بخشنده و مهربان است”. بنابر آيه مذکور، هر چقدر فردی گناهکارتر باشد، در هنگام توبه ثواب بيشتری برای وی منظور می گردد.

بديهی است فردی که گناه را تجربه کرده، نياز به مجاهدت بيشتری برای نگهداری توبه دارد. برای همين است که افرادی که به مشروب، مواد مخدر و غيره معتاد بوده اند، نگهداری توبه برايشان مشکل تر از کسانی است که با اين موارد آشنا نبوده اند.

ولی اگر اين افراد مردانگی و مجاهدت کنند و توبه خود را حفظ نمايند، به درجات عرفانی بالايی دست يافته و بقولی به اوليائی می رسند. برای همين است که بعضی از اولياء بزرگ تاريخ از افراد بدکاری بوده اند که با توبه و نگهداری آن به درجات اوليائی رسيده اند.

جهت آشنایی بیشتر با طریقت و عرفان اسلامی مطالب کتاب زیر را مطالعه بفرمایید.

صد و هفتاد صفحه تا خدا

مطالب مشابه
دیدگاه ها